Stworzenie dokładnego planu to ważny element przygotowań do każdego działania. Podzielenie zadań na mniejsze elementy, szczegółowe rozłożenie ich w czasie, a także margines błędu to bardzo istotne zagadnienia. Nie inaczej ma się sytuacja, jeśli chodzi o przygotowanie do matury. Nauka do tego najważniejszego egzaminu również wymaga dokładnego schematu działania, podziału na przedmioty oraz czasu na regularne powtórki.

Zacznij od powtórek teorii

Bez względu na to, od jakiego przedmiotu zaczynasz maturalne powtórki, zawsze na starcie postaw na powtórki teoretyczne. Niektóre przedmioty wymagają mniej wiedzy teoretycznej, a więcej praktyki (np. matematyka), inne natomiast są obfite w złożone informacje (np. biologia), jednak teoria stanowi swego rodzaju podstawę dalszych działań.  Przeznacz na nią odpowiednią ilość czasu, zgodną z własnymi potrzebami i umiejętnościami. Wykorzystaj do tego pomoce maturalne takie jak vademecum, w którym niezbędne informacje zebrane są w pigułce, a cały materiał przechodzisz krok po kroku. 

Skup się na konkretach

Jeśli czujesz, że ogół wiedzy teoretycznej z danego przedmiotu masz nieźle opanowany, jednak jakiś konkretny dział lub obszar tematyczny sprawia Ci problem, to skup się na nim. Nie ma sensu w takiej sytuacji powtarzać wszystkiego, jeśli wiesz, że masz kłopot z danym zagadnieniem. Wybierz wtedy taką pomoc maturalną, która odpowie na Twoje potrzeby. Jeśli Twoja wiedza na temat lektur nie jest najlepsza, wybierz opracowania dzieł literackich, a jeśli masz kłopot z gramatyką języka obcego, postaw na podręcznik, który skupia się wyłącznie na tych obszarach.

Czas na praktykę

Po opanowaniu teorii warto przejść do sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce. W tym celu zdecyduj się na zeszyty ćwiczeń lub arkusze maturalne. Zeszyty pozwolą przejść Ci przez wszystkie obszary krok po kroku, a odpowiedzi wraz z wyjaśnieniem wspomagają samodzielną naukę. Arkusze maturalne są już małą próbą matury, gdzie zadania są wymieszane tematycznie, dodatkowo możesz również zmierzyć swój czas.