Instalacja fotowoltaiczna – nie tylko koszty zakupu. Koszt instalacji fotowoltaicznej to nie tylko zakup samych paneli, ale także koszty falownika, instalacji elektrycznej, montażu, ale również koszty eksploatacyjne, które będziemy ponosić w czasie eksploatacji.

Kolektory fotowoltaiczne

Nie sposób dokładnie określić ceny każdego pojedynczego ”okienka”, które zastosujemy w naszej instalacji fotowoltaicznej. Obecnie producenci prześcigają się w jakości i mocy swoich produktów. Na rynku możemy znaleźć przekrój od Chińskich paneli, których jakość pozostawia wiele do życzenia, i cóż z tego, że mamy gwarancję na 25 czy nawet 30 lat, jeżeli nawet po upływie połowy tego okresu może nie być firmy, do której będziemy mogli zgłosić się z reklamacją. Wydaje się, że najlepszą opcją jest zakup paneli, których producent ma swoją siedzibę w Unii Europejskiej. Nawet jeżeli firma, w której dokonaliśmy zakupu, nie będzie już istniała, zawsze możemy się zwrócić do producenta, którego obowiązuje prawo i standardy Unii Europejskiej. Nie sposób sobie wyobrazić dochodzenia swoich praw u producenta paneli, którego siedziba znajduje się w państwie środka…

Falownik

Drugim dość istotnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik. Musi być on dobrany do zastosowanych paneli. Jego koszt będzie więc ściśle powiązany z panelami fotowoltaicznymi, jakie zastosujemy. Z pewnością wybór odpowiedniego falownika należy powierzyć fachowcom. Falownik jest takim ”mózgiem” naszej instalacji dlatego musi działać prawidłowo i kompatybilne z pozostałymi elementami naszej instalacji.

Montaż

Kolejnym tematem – rzeką jest koszt montażu instalacji. W tym przypadku dużą rolę będzie odgrywała wielkość instalacji. Pozornie koszt zamontowania instalacji, przeliczając na 1 kW, będzie niższy przy większej instalacji. Firmy wolą montować jedną większą instalację niż dwie mniejsze, przykładowo taniej jest zamontować jedną instalację o mocy 10 kW niż dwie o mocy 5 kW każda. Przy większej instalacji możemy wynegocjować lepsze – korzystniejsze warunki montażu.

Eksploatacja

Na tym etapie, gdy mamy już wybrane panele fotowoltaiczne, dobrany do nich falownik a z firmą, która będzie montować naszą instalację, zawarliśmy umowę na montaż, możemy się cieszyć długotrwałą ich eksploatacją bez dodatkowych kosztów. Czy aby na pewno? Niestety, nie do końca tak jest. Powinniśmy pamiętać, że należy przeprowadzić pomiary elektryczne instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowo musimy dbać o czystość paneli. Nawarstwiający się brud na pewno nie wpływa na poprawę wydajności naszej instalacji. Ważną częścią eksploatacji są koszty strat energii. Zaliczamy to do kosztów eksploatacyjnych, gdyż nadwyżkę energii, jaką oddajemy na przechowanie do zakładu energetycznego nie odzyskamy w 100 % lecz w 80 % lub nawet 70 %. Te 20 procent niestety należy uznać jako koszt eksploatacyjny.

Mikro instalacja fotowoltaiczna – podsumowanie

W podsumowaniu chciałoby się powiedzieć, że fotowoltaika jest super opłacalna i każdy na tym zarobi, a przynajmniej nie straci. Niestety jak to w życiu bywa, prawda leży gdzieś pośrodku. Koszty montażu instalacji są wysokie i musimy je ponieść jednorazowo, niestety rachunek za prąd nie zniknie całkowicie, musimy dalej ponosić inne opłaty wynikające z naszej umowy z zakładem energetycznym, ale będą to wydatki na kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych. Koszt zwrotu instalacji szacuje się, w zależności od zastosowanych podzespołów i cen prądu, na 7 do 10 lat. Trwałość paneli i falownika to około 15 lat. Można więc powiedzieć, że przez około 5 lat będziemy oszczędzać, płacąc za prąd elektryczny grosze.

Jest jeszcze jeden aspekt, o którym mało się mówi, a to jest właściwie sens montowania i lobbowania na rzecz mikro instalacji fotowoltaicznej. Mowa oczywiście o ochronie naszej planety i poprawie jakości powietrza, którym oddychamy. Nie chcę się tutaj rozwodzić, ile dwutlenku węgla produkujemy w naszych elektrowniach węglowych, nie o to w tym chodzi. Ważne, by każdy z nas starał się robić wszystko, aby zmniejszyć zanieczyszczenia naszej pięknej planety – to też nasz zysk.